CLAAS i Agrinavia wprowadzają moduł wymiany danych – lepsze wykorzystanie danych dotyczących plonów

Współpraca firm CLAAS i Agrinavia Polska w zakresie wymiany danych zaowocowała połączeniem programu mapowego Agrinavia MAP z systemem CLAAS TELEMATICS. Oznacza to, że dane dotyczące plonów z kombajnu CLAAS można pobrać bezpośrednio do programu Agrinavia MAP, a mapę pola z jego granicami – do CLAAS TELEMATICS. Dostęp do danych pola z jednego systemu jest dużym ułatwieniem i oszczędza czas.

Optymalna współpraca

W efekcie współpracy CLAAS i Agrinavii została opracowana i uruchomiona platforma wymiany danych.

Połączenie odbywa się dzięki wykorzystaniu interfejsu CLAAS API. Obie strony wniosły do projektu swoje doświadczenia z dialogu z rolnikami, a także wiedzę techniczną. Firmy zgadzają się, że dla indywidualnego producenta kompatybilność różnych programów używanych w gospodarstwie jest wielką zaletą – zapewnia łatwy i szybki przepływ danych.

Radosław Ryder, Agrinavia Polska: „Często rolnicy pytają nas, dlaczego różne programy używane w gospodarstwie nie są kompatybilne, więc umożliwienie tego rodzaju wymiany danych we współpracy z CLAAS jest niewątpliwie ważną częścią naszych prac rozwojowych. Wraz z wymianą danych następuje bardziej elastyczny i wydajny proces pracy, co ma pozytywny wpływ na to, czy rolnik faktycznie korzysta z dostępnych danych – informacji, które ostatecznie mogą prowadzić do bardziej opłacalnej pracy oraz dalszego rozwoju i kontroli produkcji”.

Użytkownicy Agrinavia MAP mają już zapisane w formie cyfrowej granice pola, które teraz można łatwo przesłać do CLAAS TELEMATICS. Zapewnia to klientowi pełne wykorzystanie jego automatycznej dokumentacji na maszynie.

Krzysztof Gomolla, CLAAS Polska: „Dużą korzyścią dla klienta jest przesyłanie jego danych z maszyny bezpośrednio do Agrinavia MAP, gdzie może je przetwarzać i pracować z informacjami dotyczącymi plonów. Znacznie oszczędza czas to, że nie musi ręcznie pobierać danych z TELEMATICS, tylko ładują się one automatycznie bezpośrednio do Agrinavia MAP”.

Wykorzystanie danych

Dzięki połączeniu między Agrinavia MAP i CLAAS TELEMATICS za pomocą kilku kliknięć w programie można automatycznie pobierać mapę plonów z kombajnu zarówno podczas żniw, jak i po ich zakończeniu. Wszystkie dane dotyczące zbiorów są przechowywane w jednym systemie, dzięki czemu śledzenie ich jest łatwiejsze i znacznie wydajniejsze. Mapa plonów pokazuje na przykład, jak plonowało pole w konkretnym miejscu. W porównaniu z plonami z innych lat dane te dają dobry przegląd produkcji.

Dysponowanie danymi wydajności plonu na mapie to dobry punkt wyjściowy do przygotowania mapy aplikacji precyzyjnych dawek nawozów lub gęstości siewu w konkretnych miejscach danego pola. To kolejna zaleta dla rolników korzystających z Agrinavia FIELD razem z CLAAS TELEMATICS. Dla Agrinavii natomiast priorytetem jest pomoc rolnikom w rozpoczęciu prac z rolnictwem precyzyjnym.

Jak już wspomniano, istnieje możliwość pobrania do CLAAS TELEMATICS zdefiniowanych granic pola z Agrinavia MAP, a tym samym wykorzystania ich w różnych pracach polowych.

Współpraca między Agrinavia i CLAAS eliminuje kilka procesów roboczych, daje dobry punkt wyjścia do rolnictwa precyzyjnego, a w sumie zapewnia rolnikowi bardziej efektywny dzień pracy z lepszym wykorzystaniem zasobów i możliwością dokładnego planowania.

Funkcja wymiany danych jest dostępna jako dodatkowy moduł do Agrinavia MAP.

W sezonie 2021 jeden z klientów korzystających z oprogramowania Agrinavia w północnej Polsce testował połączenie systemu CLAAS TELEMATICS za pośrednictwem interfejsu CLAAS API. Dane z dwóch kombajnów LEXION 780 były automatycznie przesyłane do konkretnych pól w oprogramowaniu Agrinavia FIELD. Klient na bieżąco otrzymywał gotowe mapy plonu, bez potrzeby ręcznego zgrywania i łączenia danych.

Agrinavia

Datalogisk A/S z siedzibą w Danii to firma z ponad 30-letnim doświadczeniem. Oferuje rozwiązania programowe dla plantatorów w całej Europie, głównie w krajach położonych nad Morzem Bałtyckim. Na arenie międzynarodowej nazwa Agrinavia jest używana zarówno w odniesieniu do firmy, jak i do programów. Reprezentacja prowadzona jest przez spółki zależne – w Polsce jest to Agrinavia Polska – oraz wyznaczonych partnerów.

Agrinavia FIELD, Agrinavia MAP i Agrinavia MOBILE to dobrze znane programy do zarządzania na tych rynkach, preferowane przez wielu rolników. Niezależnie od tego, czy prowadzisz małe gospodarstwo rolne, czy duże, narzędzie do zarządzania – takie jak Agrinavia – zapewnia wydajną pracę. Stale opracowywane są nowe urządzenia i rozwiązania, aby rolnik mógł zoptymalizować gospodarstwo. Współpraca z partnerami zewnętrznymi jest priorytetową częścią prac rozwojowych.

 

CLAAS TELEMATICS jest seryjnie montowany w wielu ciągnikach, kombajnach i sieczkarniach CLAAS, aby stale pobierać i rejestrować dane robocze, ślady i dane dotyczące plonów z podłączonych maszyn. Wszystkie dane są przesyłane przez sieć telefonii komórkowej z maszyn na serwer, na którym są przetwarzane i przechowywane. Dodatkowy moduł „Automatyczna dokumentacja” samoczynnie przypisuje zarejestrowane dane do właściwych pól. Informacje można przeglądać i analizować online w czasie rzeczywistym lub retrospektywnie za pośrednictwem strony internetowej TELEMATICS przy pomocy komputera PC, laptopa lub smartfona w gospodarstwie. Można też eksportować dane do dowolnego popularnego oprogramowania do zarządzania gospodarstwem. Wszyscy użytkownicy TELEMATICS mają pełną kontrolę nad informacjami dotyczącymi swojego gospodarstwa, ponieważ dane maszyny i dane agronomiczne są rejestrowane i przechowywane dopiero po wyrażeniu zgody przez klienta.

***********

O firmie CLAAS

CLAAS (www.claas-group.com) to rodzinne przedsiębiorstwo założone w 1913 r. Jest jednym z czołowych na świecie producentów maszyn rolniczych. Firma z siedzibą w Harsewinkel w Westfalii jest liderem europejskiego rynku kombajnów zbożowych, a także międzynarodowego rynku innej dużej grupy produktów: samojezdnych sieczkarni. CLAAS zajmuje ważną pozycję w światowej technice rolniczej dzięki swoim ciągnikom, prasom rolniczym i maszynom do zbioru użytków zielonych. W asortymencie znajduje się również najnowocześniejsza technologia informacyjna dla rolnictwa. CLAAS zatrudnia na całym świecie ponad 11 tys. pracowników, a w 2020 r. wypracował obrót w wysokości 4,04 mld euro.