Nowa prasa CLAAS VARIANT 500: większa różnorodność, więcej wyposażenia, większe osiągi

Na sezon 2023 CLAAS wprowadza nowe prasy zwijające VARIANT 500 ze zmienną komorą prasującą. Oprócz konsekwentnego dalszego rozwijania istotnych obszarów funkcjonalnych, takich jak regulacja ciśnienia prasowania, modele te charakteryzują się większym wyborem ogumienia, uproszczoną konserwacją i nowym designem.

Firma CLAAS należy do pionierów w rozwoju i budowie pras zwijających oraz do wiodących na świecie dostawców w tym segmencie produktów. W serii VARIANT 500 oprócz zoptymalizowanej gęstości prasowania udało się jeszcze bardziej podnieść  komfort obsługi i łatwości konserwacji, dodatkowo usprawnić proces owijania siatką i zapewnić ochronę gleby.

Więcej noży dla modeli VARIANT 565 RC i 585 RC

Seria VARIANT 500 obejmuje obecnie sześć modeli. Prasy VARIANT 560 i 565 mogą prasować baloty o średnicy od 0,90 do 1,60 m, a VARIANT 580 i 585 do 1,80 m. Modele VARIANT 560 RF i 580 RF pracują ze spiralnym rotorem podającym ROTO FEED. W wersji RC są dostępne cztery modele VARIANT (560, 565, 580 i 585) ze spiralnym czterogwiazdowym rotorem tnącym ROTO CUT  zapewniają doskonałą jakość paszy i wysoką gęstość prasowania.

Dla profesjonalnych gospodarstw rolnych z wysoką intensywnością wykorzystania maszyn i na potrzeby priorytetowej produkcji kiszonki w ofercie dostępne są modele VARIANT 565 RC i 585 RC z komponentami napędowymi HD obejmującymi: wzmocnione łańcuchy napędowe, mocny rotor tnący z 8-milimetrowymi gwiazdami o podwójnych zębach i specjalnym zabezpieczeniem noży. W przeciwieństwie do dwóch innych modeli VARIANT RC ze sprawdzonym 14-nożowym przyrządem tnącym o teoretycznej długości cięcia 70 mm, te dwie prasy są teraz wyposażone w 17-nożowy przyrząd tnący o teoretycznej długości cięcia 60 mm. Dostępna w standardzie podłoga przyrządu tnące PRO może być hydraulicznie opuszczana, aby usunąć zatory za pomocą przycisku w kabinie ciągnika. Noże zostają przy tym automatycznie pozbawione ciśnienia. Aby zawczasu zapobiegać zatorom, podłoga przyrządu żniwnego PRO kompensuje nierówności pokosu poprzez możliwość obniżenia się o 30 mm i automatyczny powrót do pozycji wyjściowej. Sygnał dźwiękowy ostrzega przy tym operatora jeszcze przed zablokowaniem rotora, dzięki czemu ma on wystarczająco dużo czasu na zmniejszenie prędkości jazdy.

Zoptymalizowana regulacja ciśnienia prasowania SMART DENSITY z miękkim rdzeniem

Podczas opracowywania nowej prasy inżynierowie z Metz-Woippy skupili się przede wszystkim na nowej regulacji ciśnienia prasowania. Obejmuje ona nowy blok sterowania hydraulicznego z niezależnymi przewodami dla obu ramion napinających Dzięki temu pomiar zarówno pozycji, jak i ciśnienia prasowania dla obu ramion może być wykonywany niezależnie. Ponadto nowo opracowane oprogramowanie sterujące nie tylko optymalizuje proces prasowania, dzięki czemu nawet w trudnych warunkach pracy w kiszonce z trawy komorę opuszczają idealnie uformowane baloty. Nowy system regulacji pozwala również uzyskać większą gęstość prasowania w zewnętrznym obszarze balotu, czyli osłonie balotu, co lepiej chroni bele przed działaniem czynników atmosferycznych. Poza tym w razie potrzeby, na przykład podczas prasowania siana, możliwe jest jeszcze bardziej precyzyjne ustawienie miękkiego rdzenia. Wymiar i ciśnienie prasowania miękkiego rdzenia można regulować niezależnie dla każdych warunków pracy.

Owijanie z osłoną krawędzi teraz w standardzie

W procesie owijania jako pierwsze rzuca się w oczy korzystne położenie rolki siatki, która jest przymocowana o 25 cm niżej niż w poprzedniej generacji i umożliwia w ten sposób łatwą i bezpieczną wymianę rolki. Nowy, niezależny od średnicy rolki hamulec siatki dla zapewnienia absolutnie stałego naprężenia siatki, dodatkowo ulepszona płyta podająca i nowy wyzwalacz noży gwarantują niezawodne i bezproblemowe zakończenie procesu owijania w każdych warunkach pracy.

Sprawdzone komfortowe owijane zapewniające w pełni automatyczny proces owijania w prasie VARIANT serii 500 zostało zaadoptowane z poprzedniej serii. To samo dotyczy owijania COVERED XW z siatką owijającą o szerokości 1,30 m i osłoną krawędzi, która teraz jest dostępna w standardzie. Komfortowe owijanie, duża prędkość pasów do 3 m/s i szybki proces opróżniania komory pozwalają zminimalizować czasy przestojów. Na życzenie wszystkie modele można jak zwykle wyposażyć w owijanie sznurkiem.

Przyjazne dla gleby opony

Dla rolników i przedsiębiorstw usług rolniczych kwestia ochrony gleby staje się coraz ważniejsza, szczególnie podczas prac na terenach wrażliwych na ugniatanie. CLAAS wychodzi naprzeciw tym potrzebom, oferując dla serii VARIANT 500 nowe opcje ogumienia do rozmiaru 560/45 22,5, co oznacza średnicę zewnętrzną ponad 1,05 m. Jest to możliwe między innymi dzięki nowo zaprojektowanej ramie podwozia. Na życzenie prasy VARIANT 500 mogą być dostarczane z pneumatycznym układem hamulcowym.

Ułatwiona obsługa i konserwacja

Wszystkie prasy VARIANT 500 są seryjnie wyposażone w złącza Kennfixx, które dzięki oznaczeniom kolorystycznym umożliwiają łatwą i szybką identyfikację. Nowe wbudowane filtry zapewniają również niezawodne oddzielanie ciał obcych w oleju hydraulicznym. Dzięki zmienionym połączeniom wtykowym na dyszlu możliwe jest teraz lepsze dopasowanie do ciągnika i jednocześnie całkowicie poziome ustawienie prasy VARIANT dla wszystkich rozmiarów kół. Również połączenia wtykowe kół podbieracza zostały przeprojektowane, aby umożliwić łatwiejsze i precyzyjniejsze dostosowanie do warunków pracy.

Centralne smarowanie olejowe pracuje z nowym zbiornikiem oleju, a także z nową, mechanicznie napędzaną pompą olejową, a pozycje szczotek zostały zmienione dla zapewnienia lepszego smarowania przy jednoczesnym niskim zużyciu oleju. Odciąża to środowisko, a dzięki wydłużonej żywotności łańcuchów napędowych zmniejsza koszty eksploatacji. System smarowania po obu stronach maszyny, centralne listwy smarujące i punkty smarowania z trwale oznaczonymi interwałami smarowania upraszczają codzienną konserwację i pozwalają w ten sposób oszczędzić cenny czas.

CEMIS 700 zastępuje terminal OPERATOR i COMMUNICATOR II

Latem 2020 roku rozwiązanie to wprowadzono w kosiarkach wielkopowierzchniowych DISCO, prasach kostkujących QUADRANT i prasach stałokomorowych ROLLANT, teraz terminal CEMIS 700 ISOBUS o ergonomicznym designie w czarnym kolorze z gładką i łatwą w czyszczeniu powierzchnią stanowi również część wyposażenia pras zwijających serii VARIANT 500 ze zmienną komorą. Oprócz 10 podświetlanych klawiszy stałych ISOBUS elementem obsługowym terminala jest również regulator obrotowo-przyciskowy. Kolorowy wyświetlacz o wysokim kontraście z dotykową powierzchnią oferuje 7-calową przekątną ekranu i automatyczne przełączanie dzień/noc. Poprzez wejście kamery możliwe jest wyświetlanie obrazów w czasie rzeczywistym z maksymalnie dwóch kamer, które mogą być przełączane za pomocą przycisku lub w sposób automatyczny.

Funkcje Aux-O i Aux-N, a także UT1 i UT2 oraz zgodność z normą ISO 11783 są certyfikowane przez Agricultural Industry Electronics Foundation (AEF). CEMIS 700 spełnia również wymogi klasy ochrony IP 65. Alternatywnie możliwa jest obsługa poprzez inne uniwersalne terminale ISOBUS lub poprzez terminal ISOBUS ciągnika.

Podsumowanie wszystkich zmian i nowości:

  • Sześć nowych pras zwijających serii VARIANT 500 ze zmienną komorą prasowania dla średnic balotów od 0,90 do 1,60 lub 1,80 m.
  • Seryjny przyrząd żniwny z 17 nożami i teoretyczną długością cięcia 60 mm oraz seryjna podłoga przyrządu tnącego PRO dla modeli VARIANT 565 RC i VARIANT 585 RC.
  • Nowa regulacja ciśnienia prasowania z pomiarem ciśnienia i pozycji na obu ramionach dla zapewnienia twardej osłony balota, optymalnego rozkładu gęstości w balocie i precyzyjnego ustawienia miękkiego rdzenia.
  • Ulepszone owijanie siatką z niską pozycją rolki dla zapewnienia łatwiejszej wymiany rolki oraz nowy hamulec siatki i nowy wyzwalacz noży.
  • Duże opony do rozmiaru 560/45 22.5 dla lepszej ochrony gleby.
  • Nowe smarowanie olejowe z indywidualną regulacją ilości oleju dla każdego łańcucha.
  • Optymalne ustawianie dyszla i kół podbieracza; wyposażenie węży hydraulicznych w złącza Kennfixx.
  • Obsługa poprzez wprowadzony w 2020 roku terminal ISOBUS CEMIS 700.
  • Nowoczesny wygląd o stylistyce Y (znanej z kombajnów serii LEXION, TRION i NEXOS).

Seria VARIANT 500 w skrócie:

VARIANT Średnica balotu Podbieracz Przyrząd tnący Pozostałe
560 RF 0,90 – 1,60 m 2,10
lub
2,35 m
Siano/słoma
560 RC 14 noży, 70 mm Kiszonka/siano/słoma
565 RC 17 noży, 60 mm Wersja HD, seryjna podłoga przyrządu tnącego PRO
580 RF 0,90 – 1,80 m 2,10 m Siano/słoma
580 RC 2,10
lub
2,35 m
14 noży, 70 mm Kiszonka/siano/słoma
585 RC 17 noży, 60 mm Wersja HD, seryjna podłoga przyrządu tnącego  PRO

RF = rotor podający; RC = rotor tnący