Jesteśmy drugim producentem truskawek, a w zbiorach brokułów czy kalafiorów zajmujemy odpowiednio czwarte i szóste miejsce. Naszym rolnikom pomagają w tym wyspecjalizowane maszyny, także ze stajni CLAAS.
Według wynikowego szacunku GUS, w 2023 roku, produkcja owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w sadach została oszacowana na blisko 566 tys. ton. W tym znajdują się zbiory ok. 180 tys. ton truskawek. Natomiast produkcję kalafiorów oszacowano na przeszło 128 tys. ton.
Z tak rozwiniętą produkcją owoców miękkich i warzyw Polska jest w ścisłej czołówce w Unii Europejskiej. Jesteśmy drugim producentem truskawek, a w zbiorach brokułów czy kalafiorów zajmujemy odpowiednio czwarte i szóste miejsce.
Niestety, niezbyt korzystny przebieg pogody w ub. roku był odpowiedzialny za mniejsze zbiory tych gatunków w porównaniu do wcześniejszych lat. Do spadku zbiorów wg GUS przyczyniło się też ograniczone stosowanie nawozów i ochrony roślin na wielu plantacjach, spowodowane wzrostem cen środków produkcji.
Mimo to, polowa produkcja warzyw i owoców w Polsce ma dobre tradycje. Warzywa i zwłaszcza owoce miękkie z naszego klimatu są cenione na rynkach światowych.
Producentom rolnym należałoby jedynie życzyć dobrej stabilizacji cen na te produkty – bo niestety bywa z tym różnie.
Dobrze, że przynajmniej nie muszą się oni martwić o dostęp do wyposażenia technicznego, które wspiera ich przy pracy. Wiele firm oferuje bowiem coraz to bardziej wyrafinowane maszyny. W przypadku upraw polowych warzyw i owoców miękkich, sercem wielu kombinacji – do uprawy, nawożenia czy zabiegu ochrony, nawet do bezpośredniego zbioru – pozostaje jednak… ciągnik!
Oto doświadczenia dwóch rolników, którzy prace oparli o ciągniki serii CLAAS AXOS.