Oryginalny filtr – oryginał czy zamiennik?

Firmy maszynowe proponują zwykle na przednówku atrakcyjne promocje cenowe na filtry do silników swoich maszyn. To doskonała okazja, aby zaopatrzyć się w oryginalne części po bardzo korzystnych cenach.

Co oryginał, to oryginał. To wie każdy. Jeśli więc można kupić oryginalne filtry w niższej cenie, wtedy wybór zamiennika jest mniej atrakcyjny. Jakość produktu oryginalnego daje pewność, że parametry takiego filtra są sprawdzone i idealnie dopasowane do maszyny.

Koszt oryginału a zamiennika

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego oryginał jest lepszy? Przykładowo CLAAS prowadzi co roku testy polowe dla swoich części oraz ich zamienników. Badania trwają od 2010 r. we współpracy z zewnętrzną firmą certyfikującą Deula Rendsburg. Części, w tym filtry testowane są równocześnie w tych samych warunkach.
Uzyskane wyniki pokazują, że prawdziwa wartość części wychodzi dopiero w przeliczeniu kosztów zakupu takiej części na hektar. Są bowiem bardziej trwałe niż zamienniki, bo wykonane z lepszych materiałów. Oryginalne części pozwalają też:
*zachować stałą gotowość maszyny do osiągania pełnej wydajności;
*przyczyniają się do zmniejszenia konsumpcji paliwa.

 

Dłuższe okresy między przeglądami

Coraz nowocześniejsze maszyny mają coraz dłuższe niż kiedyś okresy między przeglądami. Przykładowo, najnowszy XERION zaprojektowano tak, by wymiana oleju silnikowego następowała co 1000 godzin pracy. W osiach i rolkach olej wymienia się jeszcze rzadziej, co 2000 mth.
Czy wiesz też, że moduł hydrauliczny maszyn CLAAS wyposażonych w przekładnie CMATIC jest zasilony tym samym olejem, który krąży w obiegu siłowym ciągnika i napędza doczepiane maszyny? Dlaczego zdecydowano się na takie rozwiązanie, a nie na zamknięty, osobny obwód tylko dla CVT? Bo praca w jednym systemie olejowym upraszcza serwis i uzupełnianie ubytków oleju. Łatwiej też wtedy sprzęgać ciągnik z innym sprzętem.

 

Tego rodzaju rozwiązania są możliwe dzięki nowej generacji materiałów filtrujących.

Czy zaryzykujesz żywotność przekładni bezstopniowej oszczędzając na filtrach? Filtry, jeśli są oryginałami, wykluczają możliwość wystąpienia poważnej awarii w układach od nich zależnych.

 

Zachowanie i uznanie gwarancji maszyny

Rekomendacje dotyczące wykonania konserwacji danej maszyny znajdują się w instrukcji obsługi. Wydaje się oczywiste, że w okresie zwłaszcza pogwarancyjnym, w czasie trwania rękojmi, tym bardziej trzeba dbać o dobór części oryginalnych. Zastosowanie filtra-zamiennika może kosztować niestety utratę prawa do rękojmi.

Ważnym aspektem jest również możliwość zgłoszenia ewentualnej usterki jakościowej oryginalnego filtra czy wadliwie wykonanej usługi serwisu olejowego. Na pewno łatwiej i szybciej uzyska się odpowiedź na reklamację, co w przypadku zamiennika już nie jest takie oczywiste.

 

Ochrona środowiska – rośnie świadomość

Jeśli wymianę filtrów i olejów wykonujesz w swoim warsztacie, to apelujemy o dbałość o prawidłowe zagospodarowanie zużytych filtrów i olejów. Pocieszające jest, że w naszym społeczeństwie coraz bardziej rośnie świadomość ochrony środowiska. Wszak – jeśli chcemy zadbać o planetę Ziemia – zacznijmy od siebie.
Jednak lepiej zlecić wykonanie wymiany oleju i filtrów autoryzowanemu serwisowi. Wtedy mamy pewność, że zużyte materiały eksploatacyjne zostaną prawidłowo zutylizowane.

Lepiej zapobiegać niż naprawiać

Prawidłowa i regularna konserwacja maszyny poprzez wymianę olejów i filtrów jest też najtańszą metodą zapobiegania awariom. Strach sobie wyobrazić awarię kombajnu czy ciągnika w żniwa.
Przy wymianie oleju i filtrów można:
*wcześniej wychwycić wycieki oleju i zbadać stan maszyny;
*poznać kondycję urządzeń współpracujących i profil obciążenia maszyny;
*ocenić prawidłowe użytkowanie maszyny.

Wizyta w serwisie daje też inne, ale konkretne korzyści:
*gwarancję na wykonane prace;
*możliwość zawarcia umowy serwisowej, co obniża finalne koszty konserwacji;
*maszyna zyskuje historię serwisową – to przyda się przy sprzedaży;
*rośnie wiarygodność klienta w oczach serwisu – co może zaprocentować w przypadku wezwania pomocy do nagłych awarii, np. w żniwa.

Warto ocenić ryzyko użycia zamiennika w maszynie, ponieważ jest ona tak dobra, jak najsłabszy jej element.