Światowa nowość: CLAAS prezentuje CORIO STUBBLE CRACKER ze zintegrowanym łamaczem ścierniska

CLAAS prezentuje nowy CORIO STUBBLE CRACKER do skutecznego i efektywnego zwalczania omacnicy podczas zbioru kukurydzy na ziarno oraz przyspieszonego rozkładu ścierniska po kukurydzy zebranej na ziarno. Dzięki zintegrowanemu łamaczowi ścierniska można pominąć kolejny etap pracy, co oszczędza paliwo i liczbę potrzebnych pracowników.

Zwalczanie omacnicy prosowianki wymaga zastosowania dużej ilości środków mechanicznych. Dlatego też po zbiorze kukurydzy na ziarno często konieczne są dalsze zabiegi z użyciem mulczera, wału nożowego lub innych kombinacji uprawowych, aby skutecznie zniszczyć ściernisko i tym samym zapobiec zimowaniu larw omacnicy prosowianki. Za sprawą CORIO STUBBLE CRACKER firma CLAAS po raz pierwszy integruje kompaktowy łamacz ścierniska w zrywaczu kukurydzy, co pozwala zaoszczędzić dodatkowy etap pracy i zmniejszyć zużycie paliwa w porównaniu z konwencjonalnym mulczowaniem.

Inteligentna kombinacja

STUBBLE CRACKER pracuje z jednym talerzem obrotowym na rząd, który jest wyposażony w dwa masywne, specjalnie opracowane i powlekane bijaki. Niezwykle skutecznie rozgniatają i rozszczepiają one wszystkie resztki pożniwne poniżej pierwszego międzywęźla. Ich powłoka umożliwia długi czas pracy przy jednoczesnym krótkim czasie przezbrajania i niewielkich kosztach konserwacji.

Każdy z dwóch rotorów jest przymocowany do ramy poprzez trzypunktowe zawieszenie, co pozwala na doskonałe trójwymiarowe dopasowanie do podłoża. Talerz ślizgowy zapewnia stałą odległość bijaków od podłoża w każdych warunkach, co zmniejsza zużycie i zapewnia niezmiennie wysoką jakość pracy. Rotory pracują z prędkością obrotową 1200 obr/min i są napędzane mechanicznie parami przez wałek przegubowy. Sprzęgło zapadkowe skutecznie chroni przekładnie przed przeciążeniem oraz w razie kontaktu z przeszkodami. Dzięki monitorowaniu prędkości obrotowej rotorów operator w przypadku ryzyka zatoru otrzymuje w CEBIS komunikat o błędzie. Ponadto zespoły w razie ryzyka przeciążenia, a także w przypadku kontaktu z większymi ciałami obcymi są automatycznie podnoszone przez dwa siłowniki hydrauliczne.

Podnoszenie zespołów rozdrabniacza podczas jazdy do tyłu i podczas podnoszenia zrywacza na uwrociu również odbywa się automatycznie.

 

Niskie zapotrzebowanie na moc i minimalne zużycie paliwa

Wewnętrzne porównania wykazały wymaganą dodatkową moc wynoszącą 3 kW na rząd, czyli około 25 kW w ośmiorzędowym modelu CORIO 875 FC STUBBLE CRACKER, który będzie dostępny w limitowanej serii próbnej od 2023 roku. Zużycie paliwa podczas pracy ze  STUBBLE CRACKER wzrasta o około 2 l/ha. Tym samym CORIO STUBBLE CRACKER pracuje wydajniej niż późniejsza praca z mulczerem. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Nauk Stosowanych Weihenstephan-Triesdorf potwierdzają te pomiary. W ramach projektu badawczego przeprowadzonego w roku 2021 wykazały one 30-procentową oszczędność paliwa i 50-procentową redukcję nakładów pracy w porównaniu z z oddzielnym etapem pracy z użyciem mulczera. Ponadto zastosowanie CORIO STUBBLE CRACKER zmniejsza ryzyko infekcji grzybami z rodzaju Fusarium, ponieważ resztki pożniwne po późniejszej uprawie gleby rozkładają się szybciej i skuteczniej.

Do transportu po drogach zespoły rozdrabniające są podnoszone hydraulicznie i tym samym bardziej kompaktowo przylegają do ramy głównej, co tylko w nieznacznym stopniu ogranicza widoczność podczas transportu po drogach. W przypadku ośmiorzędowego CORIO 875 FC gniotownik STUBBLE CRACKER zwiększa masę o około 400 kg.