System 365Active: automatyczna dokumentacja pracy każdej maszyny rolniczej

Współczesna technika daje możliwość, aby za niewielkie pieniądze uzyskać pełną wiedzę o pracy dowolnej maszyny rolniczej. O ile tylko wyposaży się ją w mobilne moduły automatyki 365FarmNet.

Rolnictwo precyzyjne jest już rzeczywistością, i to wcale nie tylko ograniczoną do błyszczących maszyn prosto od dealera. 365FarmNet oferuje niedrogie rozwiązanie w postaci systemu 365Active. To dzięki niemu można tworzyć i obserwować wirtualną historię dowolnej maszyny samobieżnej i narzędzi towarzyszących.

365Active: jak z tego skorzystać?

System 365Active jest dostępny pod adresem www.farmnet365.com.pl. Wystarczy podać swoje podstawowe dane, by utworzyć własne konto. To na nim dane – zebrane na przestrzeni dni, miesięcy lub lat – pozwolą użytkownikowi sprawdzać:
*czas pracy ciągnika i maszyn doczepianych;
*rejestrację czasu pracy i przejazdów;
*trasy przejazdów i pozycję maszyn w czasie rzeczywistym.

Dokumentacja tworzona poprzez 365Active pozwala podglądać na żywo przemieszczanie się maszyn rolniczych lub przeanalizować poruszanie się sprzętów od momentu, kiedy taką dokumentację w ogóle rozpoczęto w gospodarstwie. Rolnik widzi czas pracy na polu, czas postoju, czas przejazdu na pole oraz konkretne ścieżki poruszania się maszyn. Najcenniejsze, że mamy dowód wykonania konkretnych prac – wszystko automatycznie zapisywane jest w programie 365FarmNet.
To dobre rozwiązanie dla usługobiorców. Dane z oprogramowania mogą stanowić podstawę do rozliczeń z klientem.
Poza tym, to bardzo wygodne rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw rosnącym wymaganiom ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To ona będzie coraz bardziej drobiazgowo rozliczać rolników za realizację zasad Wspólnej Polityki Rolnej, a zwłaszcza zadeklarowanych przez rolnika ekoschematów.
Tu każdy zabieg agrotechniczny musi mieć swoje uzasadnienie – i stosowną dokumentację. Z systemem 365Active wydruk historii zabiegów na danym polu to pestka.

 
 
 

System 365Active składa się z następujących komponentów:

*Moduł ActiveDoc to dostęp do automatycznego tworzenia dokumentacji w systemie 365Active. Rejestruje on wszystkie dane z różnych komponentów systemu 365Active, przetwarza je, a uzyskane z nich informacje w przejrzysty sposób zestawia na platformie
365FarmNet.
*Aplikacja 365Active pozwala na dostęp do systemu 365Active z dowolnego miejsca kraju i świata. Ułatwia to koordynację pracy, zwłaszcza z pracownikami zewnętrznymi.
*365ActiveBox – to miniaturowy odpowiedzialny za automatyczną dokumentację. Nadajnik umieszczony jest w praktycznej, wodoodpornej obudowie, który mocuje się do sprzętu towarzyszącemu ciągnikowi.
*LC:Tracker – to komputer-odbiornik, który montuje się na ciągniku lub w innej maszynie samobieżnej. To on rozpoznaje maszyny z zamontowanymi nadajnikami 365ActiveBox.
Jeśli nie chcemy wyposażać się w tego rodzaju aparaturę, trzeba będzie bazować na swoim smartfonie.

Opcje uzyskania dokumentacji automatycznej w oparciu o system 365Active są następujące:

1. smartfon – Twój osobisty smartfon będzie nadajnikiem, z którego system zaczytywać będzie do historii Twojego konta;
2. smartfon plus 365ActiveBox;
3. LC:Tracker plus 365ActiveBox.
Do tego można dodać jeszcze nadajniki kieszonkowe, które personalizują np. danego pracownika – i w ten sposób będzie wiadomo, kto jaki wykonywał zabieg.

Co wybrać w ramach 365Active?

Do dyspozycji użytkownika są trzy warianty wyposażenia.

Opcja nr 1: smartfon sprzężony z systemem 365Active
To najprostsze rozwiązanie. Ale – niestety – wymaga od rolnika-operatora maszyny nieco więcej zaangażowania. W system bowiem trzeba wprowadzać za każdym razem wszystkie dane, klikać rozpoczęcie i zakończenie zabiegu.

Opcja nr 2: smartfon połączony z ActiveBox
W tym rozwiązaniu, po uruchomieniu aplikacji w smartfonie rozpoznaje ona nadajnik ActiveBox przymocowany i porządkowany do każdej maszyny. Gdy podczepiamy to narzędzie i wyjeżdżamy do pracy w pole, smartfon automatycznie zapisuje konkretną pracę na polu.
Przykład: podczepiamy rozsiewacz do nawozu, wybieramy na smartfonie wysiewany produkt, wyjeżdżamy w pole. Po powrocie do domu – w dokumentacji systemu pojawia się wykonana praca do zaksięgowania. Wystarczy potwierdzić tak powstałą historię pracy – i gotowe!

Opcja nr 3: LC:Tracker plus ActiveBox
To najwygodniejsze rozwiązanie. Urządzenie LC:Tracker montowany jest na ciągniku i wpięte w jego układ elektryczny. Po uruchomieniu silnika cały zapis pracy zachodzi automatycznie. System zapisuje, do jakiej maszyny z ActiveBox został podłączony ciągnik.

Aktywna dokumentacja na przykładzie

Nic tak dobrze nie przekonuje, jak przykład. Oto autentyczne doświadczenia z zastosowania automatycznej dokumentacji 365FarmNet w 130-hektarowym gospodarstwie Anny i Grzegorza Bardowskich z Uniejowic.

– U mnie pracują dwa traktory różnych marek. W każdej maszynie zainstalowałem LC:Tracker. Koszt jednego sterownika to 335 euro jednorazowo plus roczny abonament 58 euro za Internet. W sumie wychodzi to 125 euro na jeden ciągnik na rok, jeśli rozbijemy te koszty na pięć lat – mówi Grzegorz Bardowski.

Następnym etapem jest dokupienie nadajnika, czyli 365ActiveBox. Ten moduł kupujemy w takiej ilości, ile maszyn doczepianych do ciągnika zamierzamy wyposażyć. Bardowscy kupili dziesięć lokalizatorów i zamontowali je do dziesięciu maszyn: opryskiwacza, rozsiewacza, pługa, siewnika, talerzówki, zestawu uprawowego, rozsiewacza do wapna, grubera, małego grubera i głębosza.
Pojedynczy ActiveBox kosztuje 124 euro. Ile więc rocznie Bardowscy płacą za całość usługi pozwalającej na automatyczną dokumentację prac polowych wybranych maszyn? Podsumujmy!

Inwestycja w automatykę dokumentacji u Bardowskich

Koszt jedego LC:Tracker to 67 euro w rozliczeniu na pięć lat . Do tego dochodzi abonament roczny za dwie sztuki, czyli 116 euro rocznie. Dalej dodajemy 10 x 365ActiveBox, każdy po 124 euro. W rozliczeniu na pięć lat to 24,80 euro za jeden, czyli 248 euro za dziesięć sztuk. W sumie więc wychodzi 498 euro na rok za komplet urządzeń na dwa traktory i dziesięć maszyn doczepianych, wliczając dwa abonamenty internetowe.
 
– Jak ten roczny sumaryczny koszt podzielę przez ilość moich hektarów, wtedy inwestycja ta obciąża każdy hektar kwotą 3,83 euro na rok, czyli około 17,50 zł, zakładając kurs 4,57 zł za 1 euro! Do tego dochodzą koszty systemu 365Active na 130 ha – około 4,40 zł/ha/rok Podsumowując, całość inwestycji obciąża pojedynczy hektar mojego gospodarstwa kosztem ok. 21,90 zł – mówi Grzegorz Bardowski. Na całe gospodarstwo jest to koszt ok 237,25 zł na miesiąc.
 
Jak więc widać, koszty nie są wygórowane, a rolnik – lub przedsiębiorca rolny – otrzymuje wiele korzyści:
*pełen obraz pracy swych maszyn;
*wgląd w pracę swoich pracowników;
*rejestrację czasu pracy i przejazdów;
*trasy przejazdów, protokół transportowy;
*pozycje maszyn w czasie rzeczywistym;
a co najważniejsze – pełną i automatyczną dokumentację.

W ten sposób cała agrotechnika dla konkretnej uprawy zawarta jest w jednej karcie pola. To wygoda w podejmowaniu dalszych decyzji gospodarczych, ale też duży komfort psychiczny – w razie kontroli ARiMR czy innych służb rolnych, jak i rozliczeń z klientem, który zamówił usługę rolniczą.