Tractor of the Year 2024, Farm Machine 2024 i AE50: ciągniki nowej serii XERION 12 firmy CLAAS trzykrotnie nagrodzone.

 
 
 

Tractor of the Year 2024, Farm Machine 2024 i AE50: ciągniki nowej serii XERION 12 firmy CLAAS trzykrotnie nagrodzone.

Seria XERION 12 firmy CLAAS zdobywa potrójną koronę: Po zdobyciu tytułów Tractor of the Year 2024 i Farm Machine 2024 (w kategorii dużych ciągników) zaprezentowane latem 2023 r. ciągniki z Harsewinkel otrzymują teraz przyznawaną w USA nagrodę AE50 Award.

 

Program AE50 Awards Amerykańskiego Stowarzyszenia Inżynierii Rolniczej i Biologicznej (ASABE) co roku wyróżnia 50 produktów, które wyróżniają się najwyższym poziomem innowacyjności, znaczącym postępem technicznym i wpływem na obsługiwany rynek. Oprócz sześciu innych maszyn i technologii CLAAS – TRION 740, CEMOS dla ciągników, DISCO 9700 RC AUTO SWATHER, podwójnego napędu walców dla kosiarki DISCO 3600 FRC, VARIANT SMART DENSITY i nowego systemu owijania siatką VARIANT – w tym roku nagrodzono również nowe duże ciągniki serii XERION 12. „Niezmiernie cieszymy się z otrzymania prestiżowej nagrody AE50 Award za naszą nową serię XERION 12” – podkreśla dr Johannes Weisbrodt, Senior Vice President Product Unit System Tractors. „Po dwóch ważnych tytułach na targach Agritechnica ta nagroda stanowi kolejny dowód uznania dla naszego zespołu projektowego XERION i jego wieloletniej pracy, potwierdzając także innowacyjne podejście serii z licznymi funkcjami, które są unikalne w tej klasie mocy”.

W ciągu sześciu lat rozwoju nowa seria XERION 12 była intensywnie testowana w wielu różnych obszarach zastosowania w gospodarstwach rolnych w Ameryce Północnej i Europie. Innowacje, takie jak koncepcja niskich prędkości obrotowej 2.0, solidna i łatwa w obsłudze przekładnia bezstopniowa CMATIC, prędkość maksymalna 40 km/h dla TERRA TRAC i 50 km/h dla TRAC, wydajna hydraulika robocza pracująca przy niskich obrotach, przestronna kabina z niezakłóconą widocznością na wszystkie strony i czteropunktową amortyzacją kabiny, a także nowe gąsienice TERRA TRAC mają uczynić pracę rolników jeszcze bardziej wydajną, produktywną, opłacalną i komfortową. Unikalna koncepcja XERION dzięki mocnej sztywnej ramie z dwiema osiami kierowanymi zapewnia niezrównaną precyzję kierowania, ekstremalną wytrzymałość i zrównoważony rozkład masy, co przekłada się na bezkompromisową trakcję i maksymalną ochronę gleby.

Seria XERION 12 obejmuje modele 12.590 i 12.650, które są dostępne w wersji TERRA TRAC z trójkątnymi gąsienicami i na wybranych rynkach jako wariant kołowy TRAC z największą dostępną kombinacją kół bliźniaczych dla ciągników z napędem na wszystkie koła. Główne rynki sprzedaży to Ameryka Północna, Europa, Australia i Ameryka Południowa.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się podczas ASABE Agricultural Equipment Technology Conference w dniach 11-14 lutego w Louisville, Kentucky (USA).