Czy jest możliwy zbiór słonecznika przystawką do kukurydzy?

Słonecznik staje się coraz bardziej popularną rośliną oleistą w Polsce. Oto doświadczenia praktyków z pracy przystawką do kukurydzy CLAAS CORIO 675 FC.

Słonecznik jako gatunek rośliny oleistej z przytupem wkroczył na pola uprawne w Polsce. W 2022 r. według danych ARiMR obsiano nim ok. 64 tys. ha, podczas gdy jeszcze rok wcześniej powierzchnia była trzykrotnie mniejsza. Największe plantacje słonecznika w br. znajdowały się w województwach: wielkopolskim – 7176 ha, mazowieckim – 6586 ha, dolnośląskim – 6440 ha i podlaskim – 5877 ha.

Dynamiczny rozwój powierzchni tego gatunku był przyspieszony wydarzeniami z wiosny 2022. Wojna na Ukrainie, zatrzymanie eksportu zbóż i słonecznika z tego kraju oraz obawy o deficyt paliwowy spowodowały gwałtowny skok ogólnoświatowego popytu na rośliny oleiste, a wraz z tym ich cen. Podniosło to rangę słonecznika również w oczach naszych rolników.

Nie można jednak zapominać, że słonecznik jest rośliną nieźle plonującą w polskich warunkach pomimo suszy. Dobrze wpasowuje się w płodozmian, będzie też chętnie wybierany od 2023 r. w związku z wymogami bioróżnorodności, oczekiwanymi przez Komisję Europejską. Rozwój jego powierzchni w Polsce będzie więc dalej dość szybki.

Doświadczenia w zbiorze słonecznika

Dla wielu polskich rolników siew słonecznika od 2022 r. okazał się nową przygodą. W naszym kraju są już jednak gospodarstwa, które posiadają kilkuletnie doświadczenie w jego zbiorze. Do takich należy Gospodarstwo Rolne „Anrol” sp. z o.o. k. Torunia.

­– Od trzech lat zbieramy słonecznik, wykonując usługi omłotu dla naszych klientów. Widząc jednak rosnące zainteresowanie tym gatunkiem, zdecydowaliśmy się kupić w 2022 roku sześciorzędową przystawkę CORIO 675 FC z doposażeniem do słonecznika – mówi Bartosz Trojan, dyrektor w Gospodarstwie Rolnym „Anrol” sp. z o.o. w Pędzewie (woj. kujawsko-pomorskie).

Decyzję zakupową ułatwiał fakt, że „Anrol” prowadzi własne uprawy oraz świadczy usługi dla okolicznych rolników. W strukturze upraw firmy znajdują się: pszenica, kukurydza, buraki cukrowe i inne zboża podstawowe. Od wiosny 2022 r. doszedł do tego słonecznik.

– Wysialiśmy go na kilkunastu hektarach w obsadzie ok. 70 tys. roślin na ha. Zwiększenie gęstości wysiewu było celowe, aby na klasie 4b i 5, uzyskać możliwie wysoki plon. Słonecznik okazał się być odpornym na suszę, mało wrażliwym na choroby i szkodniki oraz zadowolił się 40 kg N/ha – ocenia Bartosz Trojan.

Najważniejsze jednak, że sprawdziła się przystawka CORIO do jego zbioru. Jak w „Anrolu” oceniono jej pracę?

 CLAAS CORIO ocenione celująco

– Żniwa słonecznika przy pomocy nowego urządzenia udały się doskonale. W przeciwieństwie do typowej przystawki do kukurydzy, CORIO można przezbroić z kukurydzy na słonecznik lub odwrotnie w ciągu jednego dnia. Ma to niebagatelne znaczenie dla naszej firmy, bo oprócz obsługi swojego areału, świadczymy również częste usługi zbioru kukurydzy. Było to więc kolejny argument, by kupić CORIO – przyznaje dyrektor Trojan.

Z doświadczenia „Anrolu” wynika, że nasiona słonecznika – botanicznie określane jako niełupki – wymagają większej delikatności podczas omłotu, w porównaniu do kukurydzy. CORIO posiada zestaw wymiennych kół zębatych zmniejszających prędkość obrotową wałów w przekładniach, co sprzyja pozyskaniu nieuszkodzonego plonu słonecznika.

 Atuty przystawki CORIO 675 FC są następujące:

*jest wyposażona w deflektory przednie i tylne, co zapobiega stratom z osypujących się nasion słonecznika i ze spadających zasuszonych koszyków;

*posiada płyty nad nożami wciągającymi, by minimalizować straty zbioru oraz odwrócone o 180 stopni łańcuchy do kukurydzy, które działają bardziej agresywnie;

*jest kompatybilna z kombajnami CLAAS, w szczególności jego multizłączami hydraulicznymi;

*jest cicha w pracy i nie generuje niepotrzebnych wibracji;

*urządzenie jest składne hydraulicznie z kabiny operatora, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, zwłaszcza jeśli kombajn musi przemieszczać po drogach publicznych;

*szerokość rozstawu międzyrzędzi wynosi 75 cm.

– Gdy poznaliśmy walory CORIO i jej uniwersalne możliwości, zapadła u nas decyzja zakupu. Przyznam, że sprzyjały jej też bardzo korzystne warunki promocji oferowanej poprzez CLAAS FINANCIAL – zaznacza z uśmiechem dyrektor Bartosz Trojan.

Pełną wypowiedź dyrektora z Gospodarstwa Rolnego „Anrol” sp. z o.o. można poznać po poniższym linkiem.
https://www.youtube.com/watch?v=6G4pLGEdoeI