Oszczędności środków produkcji 365 dni w roku dzięki 365FarmNet

365FarmNet to proste i bezpłatne narzędzie, które pozwala uzyskać wymierne oszczędności materiału siewnego, nawozów, chemii. Jego użytkowanie poprawia efektywność przejazdów ciągnikiem, kombajnem czy sieczkarnią.

Zimowe miesiące to czas podsumowań i planów na kolejny sezon. Warto zimą znaleźć trochę czasu, aby spokojnie usiąść i przeanalizować, co w minionym roku zostało zrobione dobrze, a co się nie udało. I co warto w przyszłości zmienić. Tego rodzaju pracę powinno dokonać się w każdym gospodarstwie rolnym, bez względu na kierunek produkcji – zarówno polowej, zwierzęcej czy mieszanej.

Świadome zarządzanie wymaga konkretnych informacji. Ze względu na regulacje prawne, typowe gospodarstwa rolne nie są zobowiązane w Polsce do prowadzenia księgowości, chyba, że tylko ze względu na pozostawanie na zasadach ogólnych VAT. Niezależnie od posiadanych danych finansowych, ważne są też informacje o fizyczne zebranych płodach rolnych i potencjale plonowania.

W zakresie produkcji polowej niezastąpionym narzędziem, które pozwoli gromadzić mnóstwo przydatnych informacji o produktywności pól w gospodarstwie, jest oprogramowanie 365FarmNet.

 

365FarmNet: zaprogramuj go zimą

Jesteśmy przekonani, że zima jest najlepszym momentem, aby rozpocząć pracę z 365FarmNet. Dlaczego? Bo wprowadzenie do tego programu podstawowych informacji o polach, maszynach czy środkach produkcji może wydawać się żmudne i czasochłonne. Zwłaszcza dla rolników, nienawykłych do ślęczenia przy komputerze.

To jednak nie takie straszne, wystarczy trochę cierpliwości. Na podstawie sporządzanych dokumentacji w 365FarmNet tworzone są automatycznie analizy, tj. np. kartoteki pól, które obejmują okres od siewu do zbioru.

Może też warto poprosić o pomoc domowników, zwłaszcza młodzież czy nastolatków? Przeklikanie przez nich danych w 365FarmNet może być dla nich „cool”, a przy okazji poczują się naprawdę docenieni, że pomogli „on-line” w gospodarstwie.

Rozpoczęcie pracy z programem zimą lub na przednówku pozwoli na uzupełnienie informacji o siewach ozimin i zabiegach wykonanych jesienią. A kiedy znów przyjdzie wiosna, kartoteki będą gotowe do uzupełnienia o kolejną historię zdarzeń polowych. Wtedy to zaewidencjonowanie dowolnej czynności z pomocą aplikacji mobilnej 365Crop będzie wymagać tylko kilku stuknięć w ekran smartfonu. Czas poświęcony zimą na pracę z programem zaprocentuje, bo wiosną nie będzie czasu na zakładanie kartotek pól od podstaw.

Poza tym, zimą zawsze łatwiej umówić się z doradcą 365FarmNet, który chętnie podpowie, jak sprawnie korzystać z programu.

Wymierne oszczędności stosowania 365FarmNet

Użytkowanie programu przynosi szereg korzyści. Przede wszystkim w jednym miejscu gromadzone są dane w zakresie ewidencji ochrony roślin. To doskonałe zabezpieczenie na wypadek kontroli – a te, z pewnością od wiosny 2023 przez kolejne lata będą dość częste, w związku z rozruchem nowej perspektywy budżetowej Wspólnej Polityki Rolnej UE. Szczególnie pod lupą kontroli będzie nawożenie azotem i fosforem, jako związkami biogennymi. Przypomnijmy, że pomiędzy latami 2012–2014 a 2017–2019, całkowita ilość wnoszonego azotu w Polsce zwiększyła się o ok. 187 tys. t do 1 937 tys. t – Komisja Europejska nie zostawi tego bez kontroli!

Stosowanie 365FarmNet Crop View daje też wymierne oszczędności w zmniejszeniu zużycia środków produkcji. System pozwala na łatwy dostęp do zobrazowań satelitarnych odzwierciedlających zmiany w wegetacji na przekroju całego roku. Tworzone na ich podstawie mapy aplikacyjne do rozsiewaczy, opryskiwaczy czy siewników pozwalają na:

*oszczędności i zwiększone wykorzystanie nawozów azotowych dzięki dopasowaniu dawki do stanu wegetacji;

*zmniejszenie wysiewanego materiału siewnego poprzez dopasowanie obsady do potencjalnego plonowania poszczególnych fragmentów pól;

*efektywne użycie środków ochrony roślin, a w szczególności regulatorów wzrostu – stosuje się  pełne dawki tylko tam, gdzie są potrzebne;

*pomoc w podejmowaniu decyzji, na których polach rozpocząć żniwa.

W programie 365FarmNet można zebrać informacje z różnych systemów telemetrycznych, a na sprzęcie bez nich zamontować oferowane urządzenia rejestrujące pozycję czy zużycie paliwa. Zebrane informacje, oprócz tworzenia automatycznych propozycji dokumentacyjnych, pozwalać będą na lepsze logistycznie zaplanowanie wykonywanych zabiegów, co przyniesie oszczędności w czasie pracy, zużyciu paliw i maszyn.

W programie dostępne do pobrania są też granice pól. Można tworzyć dla nich linie prowadzenia (A-B). Po przeniesieniu ich do terminali systemów automatycznego prowadzenia możliwa będzie jazda po polu po optymalnych trasach, co ograniczy nakładki i omijaki.

Na koniec zaznaczmy, że system 365FarmNet jest tym precyzyjniejszy, im dysponuje większą ilością danych i zobrazowań satelitarnych. Dlatego liczy się każdy rok. Im wcześniej załadujesz dane dotyczące gospodarstwa, tym szybsze i większe korzyści z wykorzystania 365FarmNet posiądziesz. A zatem? Zaparz sobie dobrą kawę, siadaj do komputera i wklikaj adres „365farmnet.com”. Tak założysz bezpłatne konto w tym systemie. Dalej to już pójdzie z górki! W razie czego zadzwoń – kontakty do Twoich lokalnych doradców, którzy pomogą w razie potrzeby są tutaj.