Przed zakupem siatki do prasy sprawdź, czy spełni Twoje oczekiwania

Za kilka tygodni rozpocznie się sezon zbioru paszy zielonej. Przed rolnikami, którzy zbierają zielonkę prasą zwijającą ważna decyzja wyboru odpowiedniej siatki. Oferta siatek do pras jest bardzo szeroka na rynku w Polsce.

Dostępne są siatki o różnej wytrzymałości, kształtach połączeń pomiędzy osnowami, długości a nawet kolorze. Warto jednak wybrać taką, która da maksymalną efektywność prasy belującej, co pomoże zwiększyć wydajność z rolki a jednocześnie zapewni wiele dodatkowych korzyści: lepsze zabezpieczenie paszy, wyższą jakość paszy, komfort podczas pracy prasą itp. Przeanalizujmy najważniejsze oczekiwanie, które musi spełniać siatka do prasy zwijającej na przykładzie siatki Rollatex Pro, od znanego producenta maszyn rolniczych CLAAS.

 

Po pierwsze parametry

Przy wyborze siatki, warto kierować się ważnymi podstawowymi parametrami jak chociażby wytrzymałość czy długość. Siatki CLAAS według testów, posiadają gwarantowaną wytrzymałość, nawet o 17 proc. wyższą w porównaniu z innymi siatkami na rynku polskim. Dzięki temu, z dbałością o środowisko, producent zmniejsza ilość siatki potrzebnej do wykonania tej samej ilości bel. W dodatku, dzięki innowacyjnej technologii Bale+ oraz specjalnej mieszanki surowców siatka Claas Rolatex Pro występuje w maksymalnej długości nawet 4500m. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie prasy belującej. Nawet najdłuższa rolka siatki (4500 metrów) zmieści się w podajniku prasy belującej. Zyskujemy również przy tym miejsce magazynowe oraz zmniejszamy ilość odpadu HDPE – materiału używanego do produkcji siatki. Paweł Baurycza z firmy CLAAS Polska zaznacza również, że siatka CLAAS ROLLATEX PRO może zostać użyta zarówno w prasach stałokomorowych CLAAS ROLLANT, CLAAS ROLLANT UNIWRAP jak i w prasach zmiennokomorowych CLAAS VARIANT.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na zalety pracy siatki CLAAS ROLLATEX PRO w prasie zmiennokomorowej. Należy też podkreślić, że prasa VARIANT jest wyposażona w nowoczesny system wiązania z blachą wprowadzającą, która działa dwustopniowo i zapewnia jeszcze bardziej niezawodne owijanie balotów. Podczas prasowania blacha ta jest otwarta, co skutecznie zapobiega kumulacji zanieczyszczeń. Podczas owijania blacha jest ponownie zamknięta, co zapewnia optymalne prowadzenie siatki lub sznurka. Rezultat: wyjątkowo niezawodny system wiązania i bardzo zadowoleni operatorzy – mówi Paweł Baurycza.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Oszczędność w przypadku stosowania siatek Rollatex Pro, wynika z bezpieczeństwa w postaci lepszego zabezpieczenia plonów. Dobrze owinięty balot siatką CLAAS jest bardziej odporny na trudne warunki atmosferyczne, np. na deszcz pochłaniając mniejszą ilość wilgoci. To zapewni nam z kolei lepsze zabezpieczenie plonów. Nawet 1 proc. mniej uszkodzonych bel pozwala oszczędzić nawet 30 proc. wartości siatki.

Siatka zabezpiecza krawędzie balotów ograniczając w ten sposób uszkodzenia i straty podczas załadunku, transportu, rozładunku i przechowywania. Posiada gwarantowaną minimalną długość, co sprzyja wydajności. Model CLAAS Rollatex Pro jest około 7 proc. dłuższy w porównaniu do innych siatek na rynku polskim. Na tym jednak nie kończą się gwarancje udzielone przez producenta. Produkt CLAAS ma bowiem również gwarancję składnika UV. Warto podkreślić, że nie wszystkie siatki na rynku polskim posiadają ten składnik. Dlaczego jest tak ważny? Siatka jest produkowana z HDPE, który pod wpływem mocnego nasłonecznienia, degraduje. Jeżeli nie jest zabezpieczony składnikiem UV w odpowiedniej ilości, powstaje ryzyko pęknięć w różnych miejscach, co w konsekwencji doprowadzi do samoistnego rozerwania bel. Dlatego tak istotna jest niezawodność produktu, który wybieramy. Tylko bardzo dokładna kontrola jakości producenta i najwyższej klasy surowiec, dadzą nam gwarancję pracy bez nieprzewidzianych sytuacji.

 
 
 

Zwróć uwagę na funkcjonalne aspekty

Siatka oprócz swoich właściwości, powinna być też łatwa i funkcjonalna w użyciu. Przy wyborze, warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak identyfikacja. Każda rolka siatki CLAAS Rollatex Pro jest oznaczona numerem identyfikacyjnym, ułatwiającym odtworzenie historii procesu produkcyjnego danego produktu. System Zebra ułatwia wymianę rolki w prasie belującej wskazując kierunek rozwinięcia beli. Co więcej – siatki CLAAS posiadają uchwyty do przenoszenia oraz czerwony pasek, czyli włókna w kolorze czerwonym, które informują rolnika o zakończeniu rolki nawet 70 m. przed jej końcem. CLAAS oferuje swoim klientom w dodatku sprawnie działający serwis techniczny, w postaci doradztwa i pomocy. Wsparcie ekspertów technicznych CLAAS dostępne jest w każdej chwili – przed rozpoczęciem belowania, w jego trakcie oraz zawsze, kiedy rolnik potrzebuje pomocy.

Skorzystaj z wiosennej promocji

Teraz w ramach wiosennej promocji, Dealerzy CLAAS Polska oferują specjalną promocję dla rolników oraz usługodawców. Przy zakupie, pełnej palety siatki CLAAS ROLLATEX Pro u Dealera CLAAS Polska, za jedną rolkę na palecie zapłacimy tylko 1 zł netto. Promocja trwa od 1 kwietnia do 30 czerwca br. lub do wyczerpania zapasów z możliwością odbioru do 31 sierpnia 2021.

Siatki CLAAS ROLLATEX Pro występują w rozmiarach 2500 m., 2800 m., 3800 m., 4500 m. oraz 3500 XW i dostępne są w każdym z punktów dealerskich sieci CLAAS Polska. Oprócz CLAAS ROLLATEX Pro, Dealerzy oferują również Sznurek QUADOTEX i folię WRAPEX.