Siew bezpośredni: sprawdzone rozwiązania w ciągnikach

Siew bezpośredni jako jeden z typów uprawy konserwującej, wymaga odpowiedniego sprzętu. Są producenci, którzy oferują nie tylko ciągniki o adekwatnej mocy, ale również dodatkowe opcje pomocne do tego zadania.

Nikt już chyba nie kwestionuje tego, że tegoroczna ciepła zima, mała liczba dnia z pokrywą śnieżną na polu – a zamiast tego wprost pora monsunowa – są dowodami na to, jak bardzo na naszych oczach zmienia się klimat. Dla rolnika oznacza to, że trzeba zweryfikować dotychczasowe przyzwyczajenia w zakresie uprawy gleby. Sama orka – jak za dziadka czy ojca – już nie wystarczy.

Zachęca się do prowadzenia tzw. uprawy konserwującej gleby. To m.in. pozostawianie resztek roślinnych na powierzchni. Im więcej na niej ściółki, tym mniejsze przegrzewanie gleby, mniejsza erozja wietrzna i wodna. Dodatkowo – zdaniem niektórych ekspertów – powinno się porzucić orkę, a nasiona wysiewać wprost w ściernisko i w mulcz. Do takiego typu siewu, czyli siewu bezpośredniego, nieodzowny jest specjalistyczny agregat siewny i mocny ciągnik. A takie właśnie ciągniki z odpowiednim wyposażenie posiada CLAAS w swojej ofercie.

CTIC 2800 – szybka regulacja ciśnienia w ogumieniu

Uprawa konserwująca wymaga świadomej jazdy po glebie. Niewłaściwie dobrane ciśnienie w oponach niszczy glebę, rozpylając ją w czasie upałów, a wygniatając ją podczas pracy na zbyt mokrym podłożu. W obu przypadkach mścić się to będzie brakiem właściwej struktury gleby, pogarszaniem jej chłonności i tendencją do erozji wietrznej czy spływu powierzchniowego wody – erozji wodnej.

Regulacja ciśnienia w ogumieniu jest rzadko stosowana w praktyce. Upuszczanie ciśnienia czy pompowanie kół zabiera cenny czas, a poza tym – trzeba się przy tym trochę pofatygować. A co, gdyby zmianą ciśnienia sterować z kabiny? Takie życzenia spełniają się w ciągnikach CLAAS: wykona je CTIC 2800. To urządzenie steruje kompresorem, połączonym z przewodami powietrznymi z ogumieniem ciągnika.

Jak szybko działa CTIC 2800? Szybko! Zaledwie 1 minuta i 20 sekund wystarcza do wytworzenia ciśnienia od 0,8 do 1,8 bara dla opon 600/70 R28 i 710/70 R38.

Obsługa tego typu urządzenia ma miejsce na terminalu dotykowym CEBIS lub ISOBUS, takich jak CLAAS S10 lub CLAAS CEMIS 700/1200. System pozwala szybko zmienić ciśnienie w kołach i przełączać je między polem a drogą. Wystarczy wcisnąć przycisk na klawiszach funkcyjnych w podłokietniku wielofunkcyjnym lub na dźwigni obsługowej CMOTION. Automat steruje też w komplecie ciśnieniem kół doczepianego sprzętu do ciągnika, czyli opryskiwaczami polowymi czy przyczepami.

Duże ciągniki serii AXION 800 i AXION 900 z CEMOS mogą zintegrować sterowanie CTIC bezpośrednio z optymalizacją maszyny dzięki systemowi  CEMOS. Umożliwia to po raz pierwszy inteligentne, dynamiczne dopasowanie ciśnienia w ogumieniu w połączeniu z innymi parametrami, np. balastem i z uwzględnieniem danych rejestrowanych przez czujniki w ciągniku. Zmniejsza to poślizg kół, szkodliwy wpływ na podłoże i zużycie oleju napędowego oraz zwiększa wydajność powierzchniową.

Szerzej o CTIC 2800 czytaj tutaj

 

TERRA TRAC – duża moc, nieznaczne ugniatanie gleby

Bezkonkurencyjną maszyną, która w znikomy sposób oddziałuje destrukcyjne na glebę, jest AXION TERRA TRAC, którego napęd jezdny odbywa się za pomocą amortyzowanych wózków gąsienicowych. Zawieszenie maszyny ma 120-mm skok, a doskonałe przyleganie do gleby pozwala na uzyskanie dużej siły uciągu. Aby zapewnić jeszcze bardziej wszechstronne i chroniące glebę użytkowanie, poza gąsienicami o szerokości 635 mm i 735 mm dostępne są dwa kolejne warianty szerokości. Dla pracy w uprawach rzędowych, na przykład przy nawożeniu organicznym lub pracach z pielnikami, CLAAS oferuje gąsienicę o szerokości 457 mm.

Od jesieni 2021 r. dostępne są gąsienice o szerokości 890 mm, z którymi ciągnik AXION TERRA TRAC również nie przekroczy szerokości zewnętrznej 3 m.

Gąsienice szczególnie dobrze nadają się do stosowania na gruntach ornych i użytkach zielonych, tworząc jedynie minimalne koleiny. Dzięki aktywnemu sterowaniu gąsienicami, podczas wykonywania zakrętów nie dochodzi do zrywania wierzchniej warstwy gleby lub darni podczas ostrego skręcania.

Dodajmy, że ogumienie przednie tego ciągnika też może być obsługiwane aktywnym sterowaniem ciśnienia poprzez CTIC 2800. Tak doposażony TERRA TRAC prawie nie dotyka gleby podczas pracy…

Szerzej o TERRA TRAC czytaj tutaj

CEMOS – inteligentny doradca operatora

Pewnie każdy z nas chciałby mieć swojego prywatnego doradcę, którego porady sprawdzają się w praktyce. Rolnicy i operatorzy maszyn mają już takiego pomocnika: to system CEMOS stworzony przez CLAAS.

System komunikuje się z operatorem za pomocą terminala obsługowego CEBIS i sprzęga wszystkie funkcje pracy maszyny. Jest jedynym na rynku samouczącym się programem, pomagając operatorowi szybko dobierać nastawy dla ciągnika, kultywatora czy pługa. Wspiera operatora w zakresie balastowania i ustawiania ciśnienia w oponach.

CEMOS optymalizuje  wszystkie istotne ustawienia, np. silnika, przekładni i przyrządu roboczego. Dzięki temu można pracować zawsze z optymalną trakcją i ochroną podłoża.

Z doświadczeń polowych CLAAS wynika, że ten system pozwala uzyskać:

  • wydajność powierzchniową prac polowych większą o 16,3%;
  • mniejsze zużycie paliwa o 16,8%;
  • oszczędność ogumienia.

Dodatkowo pozwala szybko wykorzystać cały potencjał maszyny, wpływając na poprawę bilansu CO2 gospodarstwa.

Szerzej o CEMOS czytaj tutaj

CEMIS 1200 – łatwe rolnictwo precyzyjne

Nie można mówić o konserwującej uprawie gleby, bez wiedzy o historii zmiany jej poszczególnych parametrów, w tym zasobności, plonowaniu itp. Zapis tych danych wykonuje terminal CLAAS CEMIS 1200. Wprowadzony został on w 2021 w kombajnach TRION, a obecnie dostępny jest także dla serii LEXION, JAGUAR i ciągników CLAAS. Oprócz sterowania jazdą automatyczną, system obsługuje dokumentację online, ISOBUS, zarządzanie zleceniami, automatyczne zamykanie sekcji i zmienne dawkowanie.

Design, grafika i obsługa poprzez 12-calowy ekran dotykowy multi-touch bazuje na CLAAS CEBIS, umożliwiając intuicyjną i prostą obsługę. Zastosowana w CEMIS 1200 technologia odbioru sygnałów GNSS i sterowania maszyn została opracowana wraz z Trimble.

Szerzej o CEMIS 1200 czytaj tutaj (https://claas.pl/produkty/rozwiazania-cyfrowe/Systemy-prowadzenia-GPS-PILOT)

Powyższe propozycje to tylko część z szerokiego wachlarza rozwiązań i opcji technicznych, proponowanych rolnikom przez CLAAS, wspomagających metody konserwacji gleby.

Trzeba dodać, że kto będzie zainteresowany sprzężeniem swego ciągnika z agregatami do siewu bezpośredniego, powinien się zainteresować tym, czy układy chłodzenia oleju i cieczy chłodzącej są wystarczająco wydajne. Dla CLAAS to pestka, co potwierdzają wielokrotne wybory rolników i usługodawców decydujących się właśnie na ciągniki CLAAS, które będą obsługiwały siewniki do siewu pasowego.

Coraz większa potrzeba dbałości o podstawowy warsztat rolnika – czyli glebę – wymaga coraz bardziej wyrafinowanej techniki. CLAAS zapewnia rozwiązania optymalne rozwiązania do pracy w siewie bezpośrednim.